Wizyta w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH

Opublikowano: środa, 26, kwiecień 2017

       Dnia 22.04 br. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wykładzie na Wydziale Fizyki AGH poświęconemu superkomputerom Prometheus i Zeus.
       Inżynier Marek Magryś zapoznał nas z tematyką urządzeń o ogromnej mocy obliczeniowej. Dowiedzieliśmy się między innym co to jest lista TOP500 oraz, które miejsce na niej zajmuje nasz krakowski superkomputer Prometheus. Mieliśmy również niezwykłą okazję, aby z bliska zobaczyć jeden z elementów tej maszyny.

      Dalszą część zajęć odbyliśmy w budynku Cyfronetu, czyli Akademickim Centrum Komputerowym AGH w Krakowie. Obejrzeliśmy serwerownię, w której rzeczony sprzęt się znajduje, a także inne części budynku, zawierające skomplikowaną aparaturę, stanowiącą zaplecze informatyczne Polski.
      Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni możliwością zwiedzenia zamkniętych na ogół obiektów o tak dużym znaczeniu oraz przedstawionym obszernie możliwościami Prometheusa.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Cyfronetu, Panu prof. dr hab. inż. Kazimierzowi Wiatrowi  za umożliwienie nam zwiedzenia tego arcyciekawego miejsca oraz Panu inż. Karolowi Krawentek za oprowadzanie i komentarz.

 

Zapraszamy do naszej galerii.