Zajęcia z buldogami francuskimi

Opublikowano: czwartek, 01, czerwiec 2017

W dniu 19 maja na zajęciach z biologii w ramach innowacji pedagogicznej, mieliśmy specjalnych gości. Mianowicie odwiedził nas pan Piotr Kawalec – hodowca buldogów francuskich oraz pani Izabela Tynor, którzy opowiadali o socjalizacji, hodowaniu oraz  właściwym zachowaniu się przy właśnie tych pieskach. W lekcji uczestniczyły też szczeniaki: jeden maści brązowej 5 – miesięczny i cztery maści czarnej 7 – tygodniowe. Wszystkie były  bardzo grzeczne, ciekawskie oraz przesłodko się razem bawiły, a my mieliśmy okazję pobawić się z nimi, pogłaskać je i troszkę wypieścić.

 Buldożki francuskie wpisują się świetnie do życia w mieszkaniu w bloku, są bardzo czułe i przywiązane do swoich opiekunów. Socjalizacja psa to przystosowanie go do warunków domowych i podwórkowych, w jakich przyjdzie mu spędzić życie. Chodzi przede wszystkim   o likwidację lęków, np. przed sprzętami domowymi, warunkami atmosferycznymi (np. burzą), ruchem ulicznym i środkami transportu, czy dotykiem człowieka. Jest to niezwykle ważny krok w psiej edukacji, gdyż buduje pewność siebie i odwagę psa oraz likwiduje liczne przyczyny napięć. Pies nie przyzwyczajony do tych bodźców będzie przebywał w stanie stałego stresu, który może wywoływać liczne choroby, a nawet zachowania agresywne. Opowiedziano nam również kiedy najlepiej rozpocząć socjalizację. Już w momencie przybycia szczeniaka do domu, maluch poznaje swoje otoczenie. Kiedy tylko oswoi się z nowym miejscem i stanie się odważniejszy w wędrówkach po mieszkaniu możemy rozpocząć proces socjalizacji. Należy zabierać szczeniaczki, wszędzie gdzie tylko możemy, np. do lasu, na plaże, itd., ponieważ taki maluch powinien poznawać jak najwięcej nowych miejsc i rzeczy. Już wtedy warto brać go ostrożnie na ręce i przyzwyczajać do dotykania łap, uszu i całego ciała, by przystosować psiaka do przyszłych zabiegów pielęgnacyjnych. 
Zajęcia te bardzo nam się podobały były ciekawe i bogate w informacje. Dużo dowiedzieliśmy się o pielęgnacji nie tylko tej rasy, ale także ogólnie szczeniąt, a co najważniejsze mieliśmy okazję zobaczyć te urocze małe psiaki.

sprawozdanie uczennicy z klasy Ib

 

Zapraszamy do naszej galerii.